Novinky

Světový den zdraví 2017

7. dubna 1948 byla založena Světová zdravotnická organizace a na počest této události se každoročně slaví Světový den zdraví. Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň připomínkou toho, že WHO se snaží o vymýcení různých nemocí a o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě, a to hlavně u sociálně slabších částí populace. Činnost této organizace je zaměřena na prevenci.

 

Po celém světě se tento den konají různé události zaměřené především na prevenci onemocnění a zlepšení kvality života.

 

Letošní rok je zaměřen na depresi

 

V únoru 2017 zveřejnila Světová zdravotnická organizace své odhady, ze kterých vyplývá, že v roce 2015 žilo po celém světě o více než 18 procent lidí trpících depresemi více. V globálu tak sužují deprese zhruba 4,4 procenta světové populace. WHO tyto rostoucí tendence vysvětluje především celkovým růstem populace a zároveň stárnutím obyvatelstva, neboť deprese jsou rozšířenější u vyšších věkových skupin.

 

V České republice bylo zaznamenáno zhruba 5,2 procent občanů trpících na depresi, celkem tedy přes půl milionu osob.

 

Rozvinutá deprese se obvykle projevuje dlouhodobou sklíčeností, úzkostí, psychickým strádáním a narušením sociálního života. Proti depresi existuje účinná léčba, bohužel se jí však nedostane více než polovině nemocných. Deprese také výrazně přispívají k sebevraždám. Jejich počet každoročně dosahuje až 800 tisíc.

 

„Depression, Let’s talk“, neboli „Mluvme o depresi“, takto zní letošní motto Světového dne zdraví 2017, který bude věnován tématu depresí a diskusi o ní.

 

Světová zdravotnická organizace v rámci kampaně na podporu osvěty vydala sadu plakátů s příběhem. Každý plakát líčí konverzaci o depresi mezi dvěma lidmi v různých podobách, odlišných situacích a také z různých koutů světa. Na webových stránkách WHO je také možné získat další základní informace o depresích, které lze využít při tvorbě vlastních kampaní.

 

Chcete-li se připojit se svou aktivitou k celosvětové diskusi na téma deprese právě na Světový den zdraví a rozšířit tak databázi akcí, které se budou konat právě v tento den. Přihlašte se prostřednictvím WHO.

 

Diskusi například podpoří také Asociace společenské odpovědnosti, která se v rámci své dubnové CSR Snídaně zaměří na duševní onemocnění. Také IFMSA, mezinárodní organizace sdružující studenty z lékařských fakult na celém světě, se připojí ke Světovému dni zdraví s řadou aktivit v šesti českých městech.

 

Více informací naleznete zde:

http://apps.who.int/depression-campaign-2017/en#/grid-content

http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2017/posters-depression/en/

http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2017/handouts-depression/en/